OPIS
Po ekstrakciji zoba se sprožijo številni dogodki ter spremembe mehkih in trdih tkiv, ki vodijo v izgubo volumna kostnine in zmanjšanje kostnega grebena. Posledično je ob kasnejši vstavitvi zobnega vsadka le to oteženo, oziroma je za samo vstavitev potrebna nadaljna vodena kostna regeneracija (t.i. guided bone regeneration). Vsi dodatni posegi so povezani s povečano morbiditeto pacienta, dodatnimi posegi in povišanimi stroški posega.
Procesi, ki se zgodijo v kosti in mehkih tkivih po ekstrakciji zoba, so v literaturi dobro opisani in so bili raziskovani v številnih predkliničnih in kliničnih študijah. Dimenzijske spremembe so bile ovrednotene na podlagi modelov, tridimenzionalnih posnetkov, radiografskih analiz ter merjenj grebena ob vstavitvi zobnih vsadkov.
Na podlagi rezultatov predkliničnih in kasnejših kliničnih študij, povzetih v številnih preglednih člankih, nakazujejo pričakovano horizontalno izgubo kostnine do 63%. Števile raziskovalne skupine so poskušale zaobiti to izgubo kostnine s takojšno vstavitvijo zobnih vsadkov, kar se je izkazalo za neuspešno, saj se izguba bukalne kostnine nadaljuje navkljub vstavitvi vsadka.
Izguba horizontalnega volumna zobnega odrastka pa je nasprotno zmanjšana ob vstavitvi različnih biomaterialov. Dokazano je bilo namreč, da lahko različni ksenomateriali resorpcijo vsaj začasno zmanjšajo na 18%, kar močno olajša sam kirurški postopek vstavitve vsadka.
Cilj delavnice in predavanja je torej predstaviti trenutne moderne, aktualne metode in materiale za ohranitev grebena po ekstrakciji zoba.
|